Fulltext vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Žáci a rodiče > Aktuality > Stanovisko základní školy ke stávce 27. listopadu 2023

Stanovisko základní školy ke stávce 27. listopadu 2023Vážení rodiče,

informujeme vás o tom, že naše škola souhlasí s důvody stávky dne 27.11.2023.

Zároveň nám dovolte informovat vás, proč školské odbory vyzvaly zaměstnance škol a školských zařízení ke stávce.

Z výzvy ČMOS pracovníků školství: „Naším společným zájmem je, aby děti získaly kvalitní vzdělání a aby si ze školních let odnesly co nejvíce užitečných znalostí a dovedností, se kterými se v životě dobře uplatní. V zájmu naší společnosti by proto mělo být, abychom dětem vytvořili ty nejlepší podmínky pro vzdělávání a připravili jim i sobě perspektivní budoucnost.

Jsme si vědomi složité finanční situace státu. Je však zřejmé, že současná plánovaná úsporná opatření mohou negativně ovlivnit kvalitu vzdělávání, a tomu chceme zabránit. Nelze šetřit na nepravém místě. Výdaje státu na vzdělávání nejsou dluhem, ale investicí.

Důvody, proč Českomoravský odborový svaz vyhlásil výstražnou stávku, jsou jednoznačné. Nedostatek finančních prostředků ve školách by způsobil výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce. To znamená především omezení dělení tříd na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější, dále zvyšování počtu žáků ve třídách, omezování volitelných předmětů a možná i likvidaci malotřídek. Snížení finančních prostředků na asistenta pedagoga by ohrozilo společné vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Snížení finančních prostředků by rovněž omezilo pořizování učebnic a pomůcek pro vzdělávání. Pokud se naplní avizované škrty počtu nepedagogických pracovníků, bylo by velmi těžké zajistit provoz škol. Ve svém důsledku to může mít vliv na kvalitu a dostupnost školního stravování.

Z výše uvedených důvodů vyplývá, že důvodem stávky nejsou platy učitelů. Chceme zabránit celkovému snižování výdajů na vzdělávání.“

 Naše škola stávku podpoří vyvěšením plakátu.

Stávka se nedotkne provozu školy a škola bude svoji činnost v uvedený den vykonávat v plném rozsahu.

 Kolektiv zaměstnanců Základní školy v Českém Meziříčí